Data Mapping : New Updates in Tableau Desktop

با Data Mapping داده های خود را به راحتی به تبلو Tableau اضافه کنید.

لایسنس تبلو (tableau)

Tableau Software

با پلتفرم تحلیلی پیشرو در جهان آشنا شوید

برای تجسم سریع داده ها از داشبوردهای آماده استفاده کنید

Dashboard online داشبوردهای از پیش ساخته شده ای هستند که به شما کمک می کنند تا در تجزیه و تحلیل داده ها شروعی جهشی داشته باشید. شتاب‌دهنده‌ها که برای صنایع خاص و برنامه‌های کاربردی سازمانی طراحی شده‌اند، با داده‌های نمونه ساخته شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را با داده‌های خود عوض کنید و به شما امکان می‌دهد با حداقل تنظیمات، بینش‌هایی را کشف کنید.

داشبورد تبلو - tableau

کجا می توان داشبورد های آماده را پیدا کرد

می توانید به مجموعه کامل داشبوردهای مدیریتی تبلو  در Dashboardonline.ir  دسترسی داشته باشید.

استفاده از Data Mapper

Data Mapping برای تعداد محدودی از داشبوردهای مدیریتی در Tableau Desktop ورژن 2023.1 معرفی شده بود.

اکنون در  ورژن 2023.2 امکانات ذیل به ان اضافه شده است:

  • اگر آن را ببندید، انتخاب‌های شما را ذخیره می‌کند تا بتوانید از جایی که کار را ترک کردید ادامه دهید
  • به شما امکان می دهد بین منابع داده متصل مختلف جابجا شوید
  • از تعداد بیشتری داشبورد مدیریتی پشتیبانی می کند

Data Mapper به شما کمک می‌کند به داده‌ها متصل شوید و فیلدهای موجود در داده‌های خود را با موارد مورد نیاز برای شتاب‌دهنده ترسیم کنید. اگر شتاب‌دهنده‌ای که دانلود کرده‌اید از نقشه‌نگار داده پشتیبانی می‌کند، پیامی ظاهر می‌شود که به شما در شروع کار کمک می‌کند. برای یافتن شتاب‌دهنده‌هایی که از Data Mapper پشتیبانی می‌کنند، فیلتر Data Mapping را انتخاب کنید.

برای شتاب‌دهنده‌هایی که از Data Mapper پشتیبانی نمی‌کنند، دستورالعمل‌های افزودن دستی داده‌های خود را دنبال کنید.

1.هنگامی که یک Accelerator را باز می کنید، ِData Mapper باز می شود. Get Started را انتخاب کنید.

اگر نقشه‌برداری داده را ببندید، می‌توانید در هر زمان با انتخاب Open Data Mapper از منوی Data، آن را دوباره باز کنید.

2. اگر قبلاً به داده وصل شده اید، منبع داده را برای استفاده برای نقشه برداری انتخاب کنید. در غیر این صورت، Connect to Data را انتخاب کنید، سپس فایل یا داده های مبتنی بر ابر را برای استفاده با Accelerator انتخاب کنید.

3.برای منابع داده منتشر نشده با بیش از یک جدول، باید داده ها را به بوم اضافه کنید تا Tableau بتواند به فیلدها دسترسی داشته باشد. اگر درخواستی برای تنظیم داده‌های خود می‌بینید، یک یا چند جدول یا برگه را به بوم منبع داده بکشید. داده‌هایی که اضافه می‌کنید برای نقشه‌برداری به شتاب‌دهنده در دسترس خواهند بود.

داشبورد تبلو - منبع داده

4. پس از اینکه داده‌های خود را اضافه کردید، فیلدهای شما در ستون To در نقشه‌بردار داده ظاهر می‌شوند. برای هر فیلد داشبورد، یک فیلد با همان نوع داده از داده‌های خود انتخاب کنید. ماوس را روی فیلدها قرار دهید تا جزئیات مربوط به آنها را ببینید.

اگر متوجه شدید که یک فیلد در داده های شما به عنوان نوع اشتباه علامت گذاری شده است، نوع داده را تغییر دهید تا بتوان آن را نگاشت کرد. برای یادگیری نحوه انجام، به انواع داده ها مراجعه کنید.

اگر می‌خواهید منبع داده‌ای را که برای نقشه‌برداری داده استفاده می‌کنید تغییر دهید، نام منبع داده را بعد از To انتخاب کنید، سپس هر منبع داده دیگری را که متصل کرده‌اید انتخاب کنید یا منبع داده جدید را انتخاب کنید. تغییر منبع داده هر انتخابی را که انجام داده اید پاک می کند.

داشبورد تبلو - data mapper

5. نشانگر پایین سمت چپ نقشه‌بردار داده نشان می‌دهد که چند فیلد اختصاص داده‌اید. پس از تکمیل تکالیف خود، Replace Data را انتخاب کنید.

هر فیلدی که بدون نقشه رها کنید باعث می شود داشبوردهایی که از آن فیلدها استفاده می کنند شکسته شوند. این به این دلیل است که وقتی داده ها را جایگزین می کنید، تمام داده های نمونه از Accelerator حذف می شوند.

6. داده های شما جایگزین داده های نمونه در Accelerator می شود. قبل از بستن نقشه‌نگار داده، داشبوردها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که داده‌ها همانطور که انتظار داشتید نگاشت شده‌اند. اگر متوجه مشکلاتی در مورد داده‌ها شدید، گزینه Make Changes را انتخاب کنید تا به صفحه تخصیص بازگردید. تنظیمات خود را انجام دهید، سپس دوباره داده ها را جایگزین کنید.

با شروع در Tableau Desktop 2023.2، اگر می‌خواهید پس از بستن data mapper، تنظیمات را انجام دهید، Data > Open Data Mapper را انتخاب کنید تا انتخاب‌هایتان اصلاح شود. در Tableau Desktop 2023.1، انتخاب‌هایی که انجام داده‌اید باقی نمی‌مانند، و اگر data mapper را دوباره باز کنید، باید فرآیند افزودن منبع داده و تعیین تکالیف برای هر فیلد را تکرار کنید.

 

داده های خود را به صورت دستی اضافه کنید

دو روش وجود دارد که می توانید داده های خود را به داشبورد اضافه کنید: منبع داده را با یک منبع داده جدید جایگزین کنید (روش 1) یا یک اتصال جدید به منبع داده موجود اضافه کنید (روش 2).

روش 1: منبع داده را جایگزین کنید

اگر یک منبع داده با چندین جدول اضافه می کنید از این روش استفاده کنید.

  1. با باز شدن Accelerator در تبلو دسکتاپ   Data > New Data Source را انتخاب کنید.
داشبورد تبلو - tableau

2. به داده هایی که می خواهید استفاده کنید متصل شوید. برای اطلاعات بیشتر، اتصال به داده های خود را ببینید. اگر از Salesforce Accelerator استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که حساب شما به نمونه Salesforce شما دسترسی API دارد.

3. در تب منبع داده، جداول را روی بوم بکشید تا منبع داده جدید خود را بسازید. برای اطلاعات بیشتر، به استفاده از روابط برای تجزیه و تحلیل داده های چند جدولی مراجعه کنید.

4. به داشبورد بروید، سپس نماد Go to Sheet را برای یکی از برگه‌های فهرست شده انتخاب کنید.

داشبورد تبلو - Tableau

شما فقط می توانید داده ها را از یک کاربرگ جایگزین کنید، نه از یک داشبورد یا برگه داستان. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع برگه ها در یک کتاب کار، به Workbooks and Sheets مراجعه کنید.

5. گزینه Data > Replace Source Data را انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر، به  Replace Data Sources . مراجعه کنید.

6. در بخش Replacement ، منبع داده ای را که اضافه کرده اید انتخاب کنید، سپس OK را انتخاب کنید.

7. در صفحه Data، روی منبع داده اصلی کلیک راست کرده، سپس Close را انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر، به Close Data Sources مراجعه کنید.

Fix broken references

اگر منبع داده جدید نام فیلدهای اصلی را نداشته باشد، بخش‌هایی از Accelerator خالی خواهند بود. منابع شکسته را جایگزین کنید تا از فیلدهای صحیح منبع داده جدید شما استفاده کنند.

  1. به داشبورد بروید، سپس نماد Go to Sheet را برای یکی از برگه‌های فهرست شده انتخاب کنید.
داشبورد تبلو - Tableau

2. در قسمت Data، فیلدهای مورد نیاز Accelerator را شناسایی کنید.

3. برای هر فیلدی که با علامت تعجب قرمز مشخص شده است، مراجع فیلد را جایگزین کنید.

داشبورد تبلو - Tableau

روش 2: منبع داده را ویرایش کنید

اگر منبع داده ای با تنها یک جدول فیزیکی دارید که می تواند مستقیماً جایگزین جدول فیزیکی در Accelerator شود، از این روش استفاده کنید.

  1. با باز شدن Accelerator در Tableau Desktop، برگه Data Source را انتخاب کنید.
داشبورد تبلو - Tableau

2. در کنار Connections، افزودن را انتخاب کنید. به داده هایی که می خواهید استفاده کنید متصل شوید. برای اطلاعات بیشتر،  Connect to Your Data. را ببینید.

داشبورد تبلو - Tableau

3. در بوم منبع داده، روی جدول منطقی دوبار کلیک کنید تا جدول فیزیکی باز شود. برای اطلاعات در مورد جداول منطقی و فیزیکی، به Layers of the data model  مراجعه کنید.

داشبورد تبلو - Tableau

4. جدول را از منبع داده ای که اضافه کرده اید بکشید و آن را روی جدول فیزیکی موجود رها کنید تا داده های نمونه جایگزین شود. منبع داده شما باید فقط یک جدول فیزیکی باشد.

5. در قسمت اتصالات، روی اتصال داده‌های نمونه کلیک راست کرده، سپس Remove را انتخاب کنید.

داشبورد تبلو - Tableau

Comprehensive Tableau Dashboard Gallery

گالری جامع داشبورد مدیریتی تبلو Tableau